Uchylenie obowiązku alimentacyjnego
Rodzice zobowiązani są do zapewniania środków utrzymania swoim dzieciom do czasu osiągnięcia przez nie samodzielności.
Mylne jest jednak przekonanie, że osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości w prosty sposób powoduje uchylenie alimentów.
Jak ma się to do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości?
Wobec dziecka niepełnoletniego rodzic zawsze jest zobowiązany do alimentów, chyba że majątek dziecka przynosi dochody pozwalające na jego utrzymanie (co jest bardzo rzadką sytuacją). Nawet jeśli możliwości rodzica są skromne, to tym niewielkim dochodem powinien się podzielić z dzieckiem.
Przede wszystkim alimenty mogą być uchylone ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd albo wyrokiem sądu. Samo zaprzestanie ich opłacania spowoduje jedynie narastanie zobowiązania i w konsekwencji interwencję komornika. Rodzic, który nie chce już łożyć na utrzymanie dorosłego dziecka, musi podjąć działanie.
Sąd w postępowaniu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego oceni możliwości zarobkowe dziecka, w szczególności czy zasadnie kontynuuje ono naukę, czy ma już wyuczony zawód, czy podjęło działania w celu znalezienia pracy oraz czy płacenie alimentów będzie zgodne z zasadami współżycia społecznego i nie spowoduje po stronie rodzica nadmiernego uszczerbku (np. gdy konieczność utrzymywania pełnoletniego dziecka pozbawia podstawowych środków młodsze dzieci).
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku