Pozew o rozwód
Ustanie małżeństwa przez rozwód może nastąpić jedynie w wyroku sądowym, wydawanym przez sąd okręgowy. Dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego jest to Sąd Okręgowy w Krakowie, XI Wydział Cywilny Rodzinny.
Aby wszcząć postępowanie rozwodowe jeden z małżonków musi złożyć w sądzie tym pozew o rozwód wraz z załącznikami w trzech egzemplarzach, jeśli składamy go osobiście na biurze podawczym sądu (jeden egzemplarz zatrzymujemy dla siebie jako potwierdzenie złożenia pisma) lub w dwóch, jeśli wysyłamy pozew pocztą. Do pozwu załączamy również dowód wniesienia na konto sądu opłaty w wysokości 600,00 zł.
W pozwie należy wskazać na zupełny i trwały rozkład pożycia miedzy małżonkami i określić, czy chcemy orzeczenia o winie. Odnieść się należy również do kwestii, o których będzie w wyroku orzekał sąd, tj. zasadach korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie, wysokości alimentów należnych dzieciom i współmałżonkowi, władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi. Ponadto sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce sądy dzielą ten majątek w wyroku rozwodowym tylko w przypadku pełnej zgody współmałżonków co do podziału.
Jeśli złożonemu pozwowi o rozwód będzie brakowało jakiegoś dokumentu lub użyte w nim sformułowania nie będą jasne, sąd wezwie pisemnie do uzupełnienia tych braków. Jeśli zaś wszystko będzie w porządku, możemy oczekiwać na wezwanie na rozprawę.
Niestety, na chwilę obecną, czas oczekiwania na wyznaczenie w Krakowie terminu pierwszej rozprawy po złożeniu pozwu rozwodowego wynosi od kilku miesięcy do nawet 1,5 roku(!). To powoduje, że osoby pozostające w faktycznej separacji, w nowych związkach, nadal są formalnie związane węzłem małżeńskim ze wszystkimi jego konsekwencjami. Jeśli zaś decydują się na żądanie rozwodu wraz z orzeczeniem o winie, postępowanie przedłuża się o kolejne miesiące, a skrajnych przypadkach o lata. Tak długie oczekiwanie na rozwiązanie faktycznie nieistniejącego małżeństwa rodzi negatywne skutki nie tylko dla małżonków, ale też dla ich dzieci, nowych partnerów, innych członków rodziny.
W związku z długim czasem oczekiwania na wyrok bardzo istotne jest, aby zapewnienie środków na utrzymanie rodziny, alimentów, władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi przez okres toczącego się postępowania rozwodowego uwzględnić w pozwie rozwodowym, poprzez zawarcie wniosków o zabezpieczenie.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku