10 pytań o rozwód
Dziś odpowiem na 10 pytań o rozwód, jakie najczęściej zadają mi Klienci.
Rozwody są obecnie w Polsce codziennością. Praktycznie każdy coś na ten temat wie. Niestety, jak to zwykle bywa, prawda miesza się z plotkami i miejskimi legendami.
Spis treści
- 1 Czy można rozwieść się u notariusza?
- 2 Czy można rozwieść się u mediatora?
- 3 Jestem z Chrzanowa, więc sprawę rozwodową będę mieć przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie?
- 4 Ja mieszkam w Trzebini, ale mąż na stałe mieszka w Niemczech. Czy możemy rozwieść się w Polsce?
- 5 Ile kosztuje rozwód?
- 6
- 7 Czy warto rozwieść się z orzeczeniem o winie?
- 8 Czy jeśli potrzebuję alimentów dla dzieci muszę wnieść o nie osobny pozew?
- 9 Czy muszę mieć świadków?
- 10 Czy warto wnieść o zabezpieczenie?
- 11 Ile potrwa postępowanie rozwodowe?
- 12 Podsumowanie
Czy można rozwieść się u notariusza?
Nie można. W Polsce małżeństwo może rozwiązać przez rozwód wyłącznie sąd. Za granicą możliwe są rozwody w uproszczonej formie, przed notariuszem lub urzędnikiem, ale prawo polskie ich nie przewiduje.
Czy można rozwieść się u mediatora?
Nie można. Jeśli macie wspólne dzieci możecie u mediatora sporządzić rodzicielski plan wychowawczy lub ugodę obejmującą kwestie związane z dziećmi. Możecie też uzgodnić podział wspólnego majątku. To może przyśpieszyć postępowanie rozwodowe, ale nie może go zastąpić.
Jestem z Chrzanowa, więc sprawę rozwodową będę mieć przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie?
Nie. Rozwody należą do właściwości sądów okręgowych. Jeśli mieszkasz w powiecie chrzanowskim, właściwy jest Sąd Okręgowy w Krakowie, XI Wydział Cywilny- Rodzinny. Jeśli mieszkasz w Jaworznie – właściwy jest Sąd Okręgowy w Sosnowcu, III Wydział Cywilny Rodzinny.
Ja mieszkam w Trzebini, ale mąż na stałe mieszka w Niemczech. Czy możemy rozwieść się w Polsce?
Tak. Nawet jeśli oboje mieszkacie za granicą, możliwy jest rozwód przed polskim sądem.
Ile kosztuje rozwód?
Opłata sądowa wynosi 600,00 zł. Wnosi ją ta osoba, która składa pozew rozwodowy. Jest możliwość otrzymania zwrotu połowy opłaty (300,00 zł) po zakończeniu postępowania.
Więcej na temat pozwu o rozwód przeczytasz tutaj.
Czy warto rozwieść się z orzeczeniem o winie?
To zależy od Twojej sytuacji, co chcesz osiągnąć oraz ile czasu i energii jesteś w stanie na to poświęcić. Doradzam szczerą rozmowę z adwokatem na temat wad i zalet ustalania winy w Twojej konkretnej sytuacji.
Czy jeśli potrzebuję alimentów dla dzieci muszę wnieść o nie osobny pozew?
Nie, wręcz odwrotnie. Postępowanie rozwodowe skupia w sobie wszystkie kwestie dotyczące rodziny, w tym alimenty, władzę rodzicielską, miejsce zamieszkania i kontakty z dziećmi. Chociaż te sprawy zwykle toczą się przed sądem rejonowym, w sytuacji rozwodu zostają skupione w jednym postępowaniu, które ma w całości ułożyć nową sytuację rodziny.
Więcej na temat alimentów przeczytasz tutaj i tutaj.
Czy muszę mieć świadków?
W sytuacji, gdy małżonkowie mają małe dzieci, nawet jeśli są bardzo zgodni co do tego, jak przeprowadzić rozwód, sąd nie może oprzeć się tylko na ich oświadczeniach. Warto wtedy mieć chociaż jednego świadka (może to być siostra, sąsiadka, dziadek), który potwierdzi, że dzieciom nie dzieje się krzywda. W braku świadka sąd zarządzi wywiad kuratora.
Czy warto wnieść o zabezpieczenie?
Zawsze warto. Zabezpieczyć na czas trwania postępowania możemy m.in. alimenty, kontakty z dziećmi, miejsce ich pobytu. Postępowanie rozwodowe ma niewiele wspólnego z filmem (widziałem kiedyś scenę w polskim serialu, gdzie sędzia wyznaczyła rozprawę na następny dzień. Takich cudów nie ma. W rzeczywistości to byłoby gdzieś za pół roku). Dobrze jest ustalić, jakie zasady będą obowiązywać przez ten czas.
Ile potrwa postępowanie rozwodowe?
No cóż, to zależy 😉 Zależy częściowo od Was (na ile jesteście zgodni, czy macie małe dzieci, ilu będziecie powoływać świadków), częściowo od Sądu (ile czasu będzie przeznaczać na przesłuchania, w jakim odstępie wyznaczać rozprawy), a częściowo wyłącznie od przypadku (np. sędzia pójdzie na długotrwałe zwolnienie chorobowe, będą opóźnienia w wysyłce pism z sekretariatu). Można się rozwieść w jeden kwartał, a można mieć sprawę w sądzie na lata.
Podsumowanie
Jeśli jesteś w sytuacji rozstania i zastanawiasz się, jakie kroki teraz podjąć, zawsze możesz umówić się na rozmowę z adwokatem. Taka porada nie jest równoznaczna ze złożeniem pozwu o rozwód zaraz następnego dnia. Możesz dowiedzieć się, jakie są możliwości, z czym one się wiążą.
Jeśli zdecydujesz się pozostać w małżeństwie pomimo faktycznej separacji (np. mieszkacie osobno, ale pozostajecie małżeństwem) możesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć sytuację swoją i małżonka, w tym majątek wspólny i osobisty.
Pozostaję do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 578656248.