Alimenty na dziecko z poprzedniego związku
Spis treści
Obowiązek alimentacyjny
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje w Polsce kwestie związane z obowiązkiem alimentacyjnym. Chodzi o to kto, kiedy i w jakim zakresie jest zobowiązany do utrzymania innej osoby. Przede wszystkim istnieje on pomiędzy rodzicem a niepełnoletnim lub niezdolnym do samodzielnego utrzymania dzieckiem. Jego wysokość jest uzależniona od potrzeb dziecka i możliwości dochodowych rodzica. Na przestrzeni lat oba te czynniki będą się zmieniać, a za tym może iść zmiana wysokości alimentów.
Niespokrewnionego z dzieckiem małżonka rodzica (macochy lub ojczyma) nie obciążają alimenty na dziecko z poprzedniego związku współmałżonka.
Jeśli interesują Cię alimenty możesz o nich przeczytać tutaj lub tutaj.
Wspólność majątkowa małżeńska
Większość małżeństw w Polsce funkcjonuje w podstawowym ustroju majątkowym, jakim jest wspólność majątkowa małżeńska. Dlatego dochody osiągane z pracy czy działalności gospodarczej jednego z małżonków nie są jego/jej wyłączną własnością, a automatycznie stają się wspólne. Tym samym jeśli nasz mąż lub żona jest zobowiązany/a do zapłaty alimentów na dziecko z poprzedniego związku i co miesiąc po otrzymaniu wypłaty wykonuje przelew na zapłatę tychże alimentów, to płaci je nie ze swoich pieniędzy, a z naszego majątku wspólnego.
Więcej o wspólności majątkowej małżeńskiej tu.
Czy w takiej sytuacji mogę odzyskać swoją połowę z zapłaconych alimentów?
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2024 r. w sprawie o sygnaturze akt I CSK 6291/22, nie ma takiej możliwości.