Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej
Po nowelizacji z dnia 19 lipca 2019 r. ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507) ośrodki pomocy społecznej masowo wzywają osoby zobowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej członka rodziny.
Opłatami tymi są bowiem obciążeni mieszkaniec DPS (nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu), a następnie jego małżonek, dzieci, wnuki oraz rodzice. Opłata wniesiona przez rodzinę ma uzupełnić różnicę pomiędzy kwotą pobraną przez ośrodek, najczęściej z emerytury lub renty osoby umieszczonej w DPS, a faktycznym kosztem jej pobytu. Nakładana jest w drodze umowy pomiędzy osobą zobowiązaną a kierownikiem właściwego ośrodka pomocy społecznej. W przypadku odmowy zawarcia takiej umowy opłata może zostać nałożona w drodze decyzji administracyjnej.
Co bardzo istotne, osoby na których ciąży odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z tej opłaty częściowo lub całkowicie, w szczególności jeżeli:
– nie przekraczają określonego w ustawie kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
– już opłacają pobyt w placówce innego członka rodziny,
-występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;
– rodzina utrzymuje się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;
– osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko
– osoba zobowiązana przebywała w domu dziecka, rodzic był pozbawiony władzy rodzicielskiej nad nią lub popełnił przestępstwo na jej szkodę.
Jak widać katalog osób uprawnionych do zwolnienia z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej jest szeroki. Decyzję o zwolnieniu kierownik OPS wydaje po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. Co ważne wniosek można złożyć na każdym etapie postępowania, nie trzeba wiec czekać na wydanie negatywnej dla nas decyzji, żeby złożyć od niej odwołanie.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku