Tymczasowe aresztowanie
Ostatnio w mediach wiele miejsca zajmuje temat jakim jest tymczasowe aresztowanie.
Jest ono najpoważniejszym ze środków zapobiegawczych, które mogą być zastosowane wobec osoby podejrzanej lub oskarżonej. Ponieważ jako adwokat prowadzę wiele spraw karnych, postanowiłem przybliżyć tę tematykę osobom śledzącym moją działalność w Internecie, a które być może dotąd nie miały do czynienia z prawem karnym.
Podejrzanym jest ten, co do którego postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa. Oskarżonym staje się w momencie wniesienia przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia lub wniosku o warunkowe umorzenie postępowania. Środki zapobiegawcze, jak sama nazwa wskazuje, to działania podejmowane przez organy wymiaru sprawiedliwości mające na celu zabezpieczenie toku dochodzenia lub śledztwa, a następnie procesu sądowego. W niektórych przypadkach mają również zapobiec popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.
Przykład:
Grzegorz dowiedział się o zdradzie popełnionej przez żonę. W nerwach upił się, a następnie znalazł i ciężko pobił kochanka małżonki. Szybko został zatrzymany przez Policję. Podczas przesłuchania przyznał się do popełnienia czynu, jednocześnie powtarzając, że jeśli tylko nadarzy się okazja, to pobije gościa ponownie, tylko że mocniej. W związku z powyższym prokurator zawnioskował o tymczasowe aresztowanie Grzegorza.
Musimy pamiętać, że środki zapobiegawcze typu tymczasowe aresztowanie mogą być stosowane tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo i po przesłuchaniu oskarżonego (chyba że się ukrywa).
Ponadto środki zapobiegawcze można stosować, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, lub obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne.
Przykład:
Waldek, prowadząc auto po wypiciu kilku piw, spowodował wypadek. Z miejsca zdarzenia został zabrany na komisariat Policji, gdzie przyznał się do zarzucanych mu czynów. To pierwsze przestępstwo popełnione przez Waldka, nie był on nigdy karany i nie próbuje uniknąć odpowiedzialności za spowodowany wypadek. W związku z powyższym nie ma podstaw do stosowania wobec niego innych środków zapobiegawczych niż zakaz prowadzenia pojazdów.
Oprócz tymczasowego aresztowania do środków zapobiegawczych zaliczamy poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, dozór policyjny, nakaz opuszczenia przez oskarżonego lokalu mieszkalnego, środki zapobiegawcze z artykułu 276 Kodeksu postępowania karnego (zawieszenie w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo nakaz powstrzymania się od określonej działalności, lub od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów, lub zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne na czas trwania postępowania) a także zakaz opuszczania kraju.
Więcej o poszczególnych środkach zapobiegawczych wyjaśnię w kolejnych wpisach.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku