3 przesłanki uzyskania przerwy w wykonaniu kary
We wcześniejszym wpisie (tutaj) mówiliśmy o tym, że jednym ze sposobów na wcześniejsze opuszczenie murów więzienia jest uzyskanie przerwy w wykonaniu kary. Dziś tłumaczę, kiedy można się o taką przerwę skutecznie starać i wskazuję jakie są 3 przesłanki uzyskania przerwy w wykonaniu kary.
Przesłanka jest to inaczej sytuacja, warunek, który musi się spełnić, żeby sąd uwzględnił nasz wniosek.
Spis treści
Czy można z ważnego powodu wyjść wcześniej z więzienia?
Tak. Instytucją stosowaną w takim przypadku jest przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Przerwy udziela na wniosek skazanego lub dyrektora zakładu karnego sąd penitencjarny. Sądem penitencjarnym jest specjalny wydział (Penitencjarny i Nadzoru na Wykonywaniem Orzeczeń Karnych) w sądzie okręgowym, właściwym ze względu na siedzibę zakładu karnego.
Choroba psychiczna lub inna ciężka choroba skazanego
Podstawową przesłanką dla uzyskania przerwy jest zachorowanie skazanego na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę. Przy czym musimy pamiętać, że jednostki penitencjarne (więzienia i areszty) posiadają własną służbę zdrowia, w tym szpitale. Na terenie więzień i w warunkach izolacji są diagnozowane i leczone choroby psychiczne, ale też zapalenia płuc, złamania, nowotwory itd. Aby sąd wypuścił naszego skazanego musimy udowodnić, że w tym przypadku nie ma możliwości leczenia w warunkach izolacji penitencjarnej (np. bo czas oczekiwania na miejsce lub zabieg w szpitalu więziennym jest bardzo długi) albo że leczenia na wolności będzie skuteczniejsze (np. bo stać nas na opłacenie prywatnej kliniki specjalistycznej).
Ważne względy rodzinne
Ważne względy rodzinne to przede wszystkim choroba lub niezdolność do samodzielnej egzystencji członka rodziny, brak możliwości samodzielnego utrzymania, pozostawienie małoletnich dzieci bez należytej opieki. Trzeba pamiętać, że każdy pobyt w więzieniu bardzo negatywnie wpływa na członków rodziny skazanego, więc aby przekonać sąd do udzielenia przerwy, musimy wykazać, że w naszej sytuacji rodzina jest wyjątkowo obciążona nieobecnością skazanego, nikt inny nie może udzielić pomocy, a powrót do domu na okres przerwy zmieni to na lepsze.
Klaudia jest jedynaczką. Wychowywała ją samotnie mama. Obecnie Klaudia odbywa karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie. Z mamą ma kontakt telefoniczny, stąd wie, że jest stan zdrowia uległ gwałtownemu pogorszeniu. U mamy Klaudii postępuje nowotwór, ma ona coraz więcej problemów z samodzielnym funkcjonowaniem. Klaudia skończy odbywanie kary dopiero za dwa lata. Chce teraz wyjść na kilkumiesięczną przerwę, żeby zaopiekować się mamą, która jest samotna i czeka na pomoc ze strony jedynej córki.
Ważne względy osobiste
Są to wszystkie przypadki inne niż dotyczące zdrowia i członków rodziny skazanego. Są one najtrudniejsze do przeprowadzenia, gdyż zasadniczo kara pozbawienia wolności ma negatywnie wpływać na życie skazanego i przez to motywować go do przestrzegania prawa po opuszczeniu zakładu karnego. Muszą więc dotyczyć spraw koniecznych do załatwienia w określonym przedziale czasu. Jako przykład można tu wskazać konieczność zdania egzaminów końcowych w określonym terminie.
Sąd penitencjarny będzie weryfikował przedstawioną we wniosku sytuację, zasięgnie opinii zakładu karnego, może zlecić wywiad kuratora lub dodatkową opinię lekarską. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, to skazany od razu zostanie wypuszczony za mury więzienia. Musi jednak pamiętać, że przerwa się kiedyś skończy i trzeba będzie stawić się ponownie w zakładzie karnym.
Korzystając z przerwy można też spróbować wnosić o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, o czym więcej tutaj.