Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości cz. 1
Ze statystyk Policji wynika, że coraz więcej osób zatrzymywanych jest podczas jazdy pod wpływem alkoholu. Duża część z nich – w godzinach porannych, podczas rutynowych kontroli. Kierowcy często zapominają bowiem, że alkohol wypity wieczorem lub w nocy nie zdąży do rana rozłożyć się w organizmie, a jego stężenie we krwi „na kacu” może być naprawdę wysokie. Problemem jest też wzrastająca popularność butelek mocnych trunków o małej pojemności (100 lub 200 ml) – pamiętajmy, że po wypiciu tzw. „małpki” nigdy nie możemy prowadzić samochodu!
Jazda po alkoholu – co za to grozi kierowcy?
Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi
Karane jest prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu i stanie nietrzeźwości, tj. gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi co najmniej 0,2‰ lub 0,1 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Jeśli alkomat wskaże niższą wartość, unikniemy negatywnych konsekwencji.
Definicję stanu po użyciu alkoholu i stanu nietrzeźwości znajdujemy w art. 46 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
- Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.
- Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.
Wartości graniczne – błąd pomiaru
Niestety, również przy pomiarze stężenia alkoholu dochodzi do błędów. Każdy aparat pomiarowy ma określoną dokładność np. do 0,01 mg/dm3. Dlatego też badanie musi być kilkukrotnie powtórzone. Jest to bardzo istotne w przypadku wartości granicznych i może skutkować zmianą kwalifikacji prawnej czynu.
Przykład:
Alkomat wskazał następujące wartości alkoholu w wydychanym powietrzu: 0,25-0,26-0,25-0,24 mg/dm3. Czyn został zakwalifikowany jako prowadzenie w stanie nietrzeźwości, czyli przestępstwo z art 178a Kodeksu Karnego i w tym kierunku policja prowadziła postępowanie. Tymczasem zakres błędu alkomatu wynosił 0,02 mg/dm3. Dzięki wniesieniu przez obrońcę jeszcze w toku dochodzenia wniosku o zmianę kwalifikacji czynu – przy takim błędzie możliwe przecież było, że każda z tych badanych wartości w rzeczywistości była poniżej 0,25 mg/dm3 – kwalifikacja czynu została zmieniona na wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń, zagrożone dużo niższą karą i krótszym zakazem prowadzenia pojazdów niż przestępstwo z Kodeksu Karnego.
Pamiętając o powyższym zawsze warto jak najszybciej zwrócić się po pomoc do adwokata i podjąć działania mające na celu zminimalizowanie negatywnych konsekwencji.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie określone w art. 87 Kodeksu wykroczeń. W tej sytuacji sąd może ukarać sprawcę karą aresztu od 5 do 30 dni, grzywną w wysokości od 50 zł do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Orzekając o zakazie sąd może wskazać, jakich pojazdów będzie on dotyczył.
Przykład:
Zawodowy kierowca autobusu lub ciężarówki, dla którego uprawnienie do prowadzenia określonych maszyn jest podstawą zatrudnienia, a tym samym utrzymania rodziny, może na swój uzasadniony wniosek zostać czasowo pozbawiony prawa jazdy kategorii B z zachowaniem uprawnienia do prowadzenia innych pojazdów. Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Problem jazdy w stanie nietrzeźwości, tj. przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego opiszemy w kolejnym wpisie.
W przypadku zatrzymania w trakcie jazdy pod wpływem alkoholu zalecamy jak najszybszy kontakt z obrońcą. W razie takiej potrzeby jesteśmy dostępni bezpośrednio pod nr telefonu 578-656-248.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku