Zatarcie skazania
Zatarcie skazania może przydać się w różnych życiowych sytuacjach, w szczególności aplikując do nowej pracy, gdzie wykazać się musimy niekaralnością, czy to poprzez złożenie oświadczenia, czy też przedkładając zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.
Rejestr ten zawiera m. in. dane osób, które zostały prawomocnie skazane, którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne, osób będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych, osób wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające, tymczasowo aresztowanych czy poszukiwanych listem gończym.
Figurowanie w Rejestrze wiąże się z pewnymi ograniczeniami w życiu codziennym, związanymi np. z poszukiwaniem pracy, co stanowi dodatkową dolegliwość dla sprawcy za popełniony czyn. Jednak ponieważ nadrzędnym celem polskiego systemu karnego jest resocjalizacja sprawcy, to ustawodawca zdecydował, że jako osoba skazana będzie on funkcjonował w społeczeństwie tylko przez pewien czas.
Zatem sprawca przestępstwa niejako na powrót staje się osobą niekaraną (następuje tak zwane zatarcie skazania) po upływie:
- 10 lat, gdy sprawca został skazany na karę pozbawienia wolności (w tym również na karę 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności)
- 5 lat, na umotywowany wniosek skazanego, wobec którego orzeczono karę do 3 lat pozbawienia wolności sąd może orzec wcześniejsze zatarcie skazania
- 3 lat w razie skazania na karę ograniczenia wolności
- 1 roku w razie skazania na grzywnę
Powyższe okresy liczy się od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.
- W wypadku zawieszenia wykonania kary, zatarcie skazania następuję po pół roku od dnia zakończenia okresu próby.
- W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 1 roku od wydania prawomocnego orzeczenia.
Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.
W przypadku popełnienia przez skazanego innego przestępstwa przed upływem okresu wymaganego do zatarcia skazania, skazanie to nie ulega zatarciu we wskazanym powyżej terminie, a dopiero równocześnie z późniejszym skazaniem.
Przykład:
Marek został skazany w dniu 10.12.2005 r. na karę 4 lat pozbawienia wolności. Kara została wykonana w dniu 7.06.2009 r., więc do zatarcia skazania doszłoby w dniu 7.06.2019 r. Jednak Marek w dniu 26.09.2018 r. został skazany na karę ograniczenia wolności, która została wykonana 5.01.2019 r. Zatem do zatarcia obu skazań Marka dojdzie dopiero 5.01.2022 r. Do tego dnia w jego karcie karnej w Krajowym Rejestrze Karnym widnieć będą oba wyroki.
Zatarcie następuje z mocy prawa, wraz z upływem terminu. Nie trzeba w tym celu kierować żadnych wniosków. Warto jednak z upływem okresu zatarcia sprawdzić, czy na pewno zostaliśmy wykreśleni z bazy danych KRK, ponieważ praktyka wskazuje, że zdarzają się w tej materii błędy.
Skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15 nigdy nie ulega zatarciu.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku