Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Jeśli słyszymy o skazaniu czy to w mediach, czy jakiejś znajomej osoby, często pojawia się sformułowanie „skazany na x miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na x lat”. Czym jest to zawieszenie?
Sąd może warunkowo zarządzić zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze do 1 roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od 1 roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. W wypadku zawieszenia wykonania kary wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo na szkodę członka rodziny (np. znęcanie się), okres próby wynosi od 2 do 5 lat.
Zawieszając wykonanie kary, sąd może dodatkowo orzec grzywnę, środek karny (np. zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych) lub dodatkowy obowiązek (np. przeproszenia pokrzywdzonego, poddania się terapii uzależnień) oraz oddać skazanego pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej.
Czy oznacza, że ten skazany trafi w końcu do więzienia czy nie?
Kara pozbawienia wolności może zostać wykonana, jeśli sąd tak zarządzi. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Sąd zawsze zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania lub jeżeli skazany za stosowanie przemocy wobec członków rodziny ponownie popełni to przestępstwo.
Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone powyżej, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku. Jeśli został wcześniej upomniany pisemnie przez kuratora – sąd obligatoryjnie wyśle go do więzienia, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.
Co ważne, sąd może, uwzględniając dotychczasowy przebieg próby, a w szczególności wykonanie nałożonych obowiązków, skrócić orzeczoną karę, nie więcej jednak niż o połowę.
Jeśli potrzebujesz pomocy w toku postępowania przygotowawczego, karnego lub wykonawczego możesz skontaktować się z adwokatem Łukaszem Buchałą pod nr 578 656 248
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku