Tarcza Antykryzysowa
Świadczenia przewidziane tzw. Tarczą Antykryzysową
W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć najistotniejsze rozwiązania przewidziane uchwaloną przedwczoraj ustawą nazywaną „Tarczą Antykryzysową”, mającą na celu złagodzenie skutków ekonomicznych wywołanych panującą obecnie epidemią koronawirusa.
Ustawa jest bardzo obszerna i przewiduje wiele instrumentów adresowanych do różnych podmiotów. Skupimy się więc na tych świadczeniach, z których skorzystać może największa liczba przedsiębiorców.
Pierwszym z nich jest świadczenie postojowe. Są to środki wypłacane przedsiębiorcy, którego przychody spadły wskutek wprowadzonych w marcu 2020 r. ograniczeń prowadzenia działalności i aktywności społecznej.
Świadczenie to przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność przed dniem 1 lutego 2020 r., a także m.in. osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia, nieubezpieczonym na innej podstawie. Warunkiem otrzymania świadczenia postojowego przez przedsiębiorcę jest spadek uzyskiwanych przychodów o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wniosek można złożyć po miesiącu, w którym nastąpił spadek przychodów. Przykładowo, jeśli wniosek o świadczenie postojowe składamy teraz w kwietniu 2020 r., to podajemy uzyskany przychód za miesiące marzec oraz luty, a przychód z marca powinien być co najmniej o 15% niższy od przychodu uzyskanego w lutym. Jeżeli zawiesiliśmy działalność gospodarczą, również przysługuje nam świadczenie postojowe i nie ma konieczności wykazywania spadku przychodu. W każdym jednak przypadku uzyskany przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli kwoty 15681,00 zł. Zleceniobiorcy także mogą otrzymać świadczenie postojowe, jeżeli doszło do przestoju ich działalności (czyli niedojścia do skutku lub ograniczenia wykonywania umowy), w ich przypadku również obowiązuje ograniczenie wysokości przychodu z miesiąca poprzedniego do 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość świadczenia postojowego to 2080,00 zł. Na chwilę obecną świadczenie jest jednorazowe, ale w ustawie przewidziano furtkę do jego ponownego przyznania w razie, gdyby obostrzenia związane z walką z epidemią miały być przedłużane.
Drugą istotną ulgą jest możliwość zwolnienia z opłacania składek na ZUS przez okres do 3 miesięcy, tj. od marca do maja 2020 r. Zwolnienie to mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy na dzień 10 lutego 2020 r. zatrudniali mniej niż 10 osób, zwolnienie obejmuje wówczas składki należne za wszystkie te osoby łącznie z przedsiębiorcą. Natomiast przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników (tzw. samozatrudnieni) również uzyskać mogą to zwolnienie, pod warunkiem, że przychód za pierwszy miesiąc, którego ma dotyczyć zwolnienie, nie przekroczy 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Świadczenia te nie są niestety przyznawane automatycznie, konieczne jest złożenie o nie wniosku. Oba wnioski można złożyć w tradycyjnej formie papierowej, jak i w postaci elektronicznej podpisując wniosek przez ePUAP i składając za pośrednictwem portalu www.pue.zus.
W przypadku wątpliwości co do sposobu i możliwości złożeniu wniosku dotyczącego powyższych świadczeń lub chęci konsultacji co do innych form wsparcia przewidzianych Tarczą Antykryzysową serdecznie zapraszam do kontaktu.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku