Podwyższenie alimentów na dziecko
W praktyce prawniczej podwyższenie alimentów na dziecko jest jednym z częściej pojawiających się tematów. Powszechne są pytania o to, czy alimenty zasądzone wyrokiem można zmienić, a jeśli tak to w jaki jakich sytuacjach i w jaki sposób.
Niestety nie są rzadkie przypadki, w których alimenty zasądzone na dziecko lub ustalone przez rodziców umową kilka lub kilkanaście lat temu po prostu nie wystarczają już na jego utrzymanie. Zwiększone koszty utrzymania ponosi zazwyczaj rodzic wychowujący dziecko na co dzień, bo druga strona często nie zgadza się na dobrowolne zwiększenie płaconej co miesiąc kwoty. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest złożenie pozwu o alimenty.
Kiedy można wystąpić z żądaniem o podwyższenie alimentów na dziecko?
Zmiana wysokości alimentów jest możliwa w każdym przypadku, w którym zmianie uległy warunki, w oparciu o które ustalana była przez sąd lub przez strony dotychczasowa kwota. Na pewno taką sytuacją będzie posłanie dziecka do szkoły i konieczność zakupu odpowiedniej wyprawki czy zorganizowania dojazdów. Tak samo traktować trzeba rozpoczęcie dodatkowych aktywności przez dziecko, takich jak np. uprawianie sportu, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami – zakupem sprzętu, strojów, wyjazdami na obozy, treningami. Trzeba pamiętać, że z wiekiem potrzeby młodego człowieka rosną, pojawiają się nowe rozrywki, wyjścia do kina, wycieczki szkolne i pozaszkolne, zakup telefonu, kieszonkowe i wiele innych wydatków. Oczywiście koszty te ponosić mają oboje rodzice, a nie tylko ten, z którym na co dzień dziecko przebywa. Jeśli więc widzimy, że dotychczasowe alimenty są po prostu za niskie i stanowią jedynie ułamek rosnących kosztów utrzymania dziecka, to należy tą sytuację zmienić.
Co przygotować do wniesienia pozwu?
Przed wytoczeniem sprawy sądowej, a bez niej w większości przypadków się nie obejdzie, należy się do niej przygotować. Pomocne będzie sporządzenie zestawienia miesięcznych kosztów utrzymania dziecka. Dla sądu istotne jest udokumentowanie możliwie jak największej części wydatków (oczywiście nie da się ani nie trzeba wszystkich, ale im więcej tym lepiej), dlatego dobrze jest zacząć wcześniej zbierać faktury na wydatki na dziecko. Nie można zapominać, że jego koszty utrzymania to nie tylko wyżywienie, odzież, wyprawka szkolna czy przedmioty codziennego użytku, ale także odpowiednia część kosztów utrzymania mieszkania. Przydatne będą więc wszelkie rachunki za media, czynsz i inne opłaty mieszkaniowe.
Jak wygląda sprawa o podwyższenie alimentów?
Pozew składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Co istotne, pozwy w takich sprawach są całkowicie wolne od opłat sądowych. W pozwie należy przede wszystkim wskazać jakie są miesięczne koszty utrzymania dziecka i udokumentować możliwie największą ich część. Sąd będzie musiał ustalić wysokość wydatków na dziecko i określić jaką część z nich powinien ponosić pozwany rodzic. Wbrew powszechnemu przekonaniu koszty te wcale nie są dzielone pół na pół. Skoro jeden z rodziców zajmuje się dzieckiem na co dzień, sprawuje nad nim opiekę i wychowuje je, poświęcając dużo więcej pracy i osobistych starań, to drugie z rodziców powinno w wyższym stopniu partycypować w ponoszeniu wydatków. Częste są rozstrzygnięcia, w których rodzic nieopiekujący się dzieckiem zobowiązany jest do ponoszenia 70-80% kosztów jego utrzymania. Sprawy takie często kończą się już po pierwszej rozprawie.
Czy warto występować o zwiększenie alimentów?
W każdej sprawie indywidualnie trzeba ustalić, czy są przesłanki do zwiększenia alimentów i czy warto występować z nową sprawą. Należy jednak pamiętać, że w skali roku nawet niewielka podwyżka miesięcznych alimentów może istotnie podreperować budżet i zaspokoić rosnące koszty utrzymania dziecka.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku