Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?
Mieszkanie z hipoteką – czy da się je sprzedać?
Kredyty hipoteczne zawierane są na wiele lat. W długim okresie spłaty zmienia się sytuacja osobista i rodzinna kredytobiorcy, w związku z czym pojawia się chęć sprzedania za małego/za dużego mieszkania. Jednocześnie, poszukujący nieruchomości na rynku wtórnym, często z góry odrzucają te, które w księdze wieczystej mają wpisaną hipotekę na rzecz banku.
Wystarczy jednak, że Sprzedający przedstawi potencjalnym Kupującym możliwość wykreślenia dotychczasowej hipoteki, poprzez spłatę pozostałego kredytu z kwoty sprzedaży. Oczywiście możliwe jest sfinansowanie takiego zakupu kredytem i wpis kolejnej hipoteki – zabezpieczającej kredyt Kupującego.
Oto działania, które musimy podjąć, żeby sprzedać mieszkanie i wykreślić dotychczasową hipotekę:
- Strony zawierają umowę przedwstępną, w której opisana zostaje cała przyszła transakcja.
- Sprzedawca przedkłada Kupującemu zaświadczenie ze swojego banku B, na rzecz którego wpisana jest hipoteka, zawierające następujące dane:
I. wysokość kwoty zadłużenia łącznie z odsetkami, prowizjami i opłatami,
II. nr konta, na które kupujący dokona wpłaty wartości wierzytelności,
III. termin spłaty wierzytelności,
IV. zgoda banku na jednorazową, wcześniejszą spłatę wierzytelności,
V. oświadczenie banku, że wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki niezwłocznie po uregulowaniu długu.
To zaświadczenie ważne jest 30 dni. Powinno być przedłożone przed złożeniem wniosku kredytowego – prawdopodobnie bank A będzie go wymagał. - Kupujący składa w banku A wniosek kredytowy, w następstwie którego bank A uruchamia procedurę udzielenia kredytu, której zakończeniem jest podpisanie umowy kredytu zabezpieczonego hipoteką.
- Zawarcie przez Strony umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. W akcie notarialnym powinno być dokładnie określone, jaka kwota kredytu zostanie wypłacona bezpośrednio do banku B przez bank A, a jaka na rachunek Sprzedawcy.
- Po zawarciu umowy sprzedaży Bank A dokona wypłaty kredytu w dwóch częściach:
I. na rachunek w banku B przeznaczony do spłaty kredytu Sprzedającego, kwotę określoną w zaświadczeniu, potrzebną do całkowitej spłaty kredytu.
Po dokonaniu w powyższy sposób spłaty bank B wyda Sprzedającemu dokumenty zaświadczające o spłacie kredytu i umożliwiające złożenie do Wydział Ksiąg Wieczystych wniosku o wykreślenie hipoteki. Sprzedający lub Kupujący przedkłada wniosek o wykreślenie hipoteki.
II. Po przedstawieniu w banku A otrzymanych dokumentów umożliwiających wykreślenie hipoteki na rzecz banku B wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wykreślenie, bank A wypłaci pozostałą kwotę kredytu na rachunek Sprzedawcy. - Z Działu IV księgi wieczystej nieruchomości zostaje wykreślona hipoteka na rzecz banku B, a wpisana hipoteka na rzecz banku A.
Jeśli potrzebujesz skonsultować swoją indywidualną sytuację, skontaktuj się z adwokatem Łukaszem Buchałą.
Możesz też odwiedzić profil na Facebooku